Menu

Wielka korona tatr. przewodnik wspinaczkowy.. - andrzej marcisz (opr. broszurowa)

Cechy produktu
  • ISBN 9788328359857 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Andrzej Marcisz 
  • Wydawnictwo Bezdroża 
  • Ilość stron 480 
  • Rok wydania 2020 
Opis

"wielka Korona Tatr przypisana jest do 14 ośmiotysięczników tatrzańskich, które spełniają dwa kryteria: ich wysokość przekracza 8000 stóp oraz wypiętrzają się nie mniej niżeli 100 metrów ponad najbliższą główną przełęcz.

Przewodnik zawierający szczegółowe opisy 101 dróg, którymi można się wspiąć na szczyty dużej Korony Tatr, stanowi autorski wybór Andrzeja Marcisza. Znajdują się w nim opisy szlaków, tras i dróg wspinaczkowych o stopniu trudności od I do V w skali tatrzańskiej.

Przewodnik skierowany jest do taterników i do doświadczonych turystów wysokogórskich, którzy korzystając z usług uprawnionych przewodników i instruktorów wspinaczki górskiej zechcą stanąć na 14 najwyższych szczytach Tatr.

Przewodnik gromadzi szczegółowe mapy przygotowane przez zawodowego kartografa i tatrzańskiego hobbystę Rafała Jońcę, w oparciu o technikę Lidar. Szczegóły dróg rozrysowane zostały na ponad 500 zdjęciach topograficznych!

Wszystkie szczyty są znajdują się w słowackiej części Tatr Wysokich, dlatego 100 dróg z przewodnika jest zlokalizowana na Słowacji i tylko jedna - na otarcie łez - prowadzi od polskiej strony! O autorze Andrzej Marcisz - krakowski taternik i alpinista, zawodnik sportu wspinaczkowego.

Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno prędkościowych, jak i na trudność. Z powodzeniem startował ponadto w zawodach międzynarodowych, gdzie zwyciężał w Czechosłowacji, Bułgarii czy ZSRR.

Wywalczył brązowe medale Pucharu Świata (1989), Mistrzostw Europy (1992) i srebrny Arco Rock Master (1990). Od 43 lat wspina się i wędruje po Tatrach. Ma na koncie poprowadzenie szeregu nowych, ekstremalnie skomplikowanych dróg w skałkach i Tatrach.

Jest taternikiem, który przeszedł większość dróg na sztandarowych ścianach tatrzańskich - w latach 80. Na Raptawickiej Turni, w latach 90. Na Kazalnicy Mięguszowieckiej, a w okresie 2003-2008 na Mnichu.

Autor wielu pierwszych przejść tradycyjnych na największych ścianach tatrzańskich. W 1990 roku wraz z przyjaciółmi założył sekcję wspinaczkową w klubie Korona Kraków. Przed dziesięciu laty jego uwagę przykuły szczyty i turnie tatrzańskich grani.

W 2014 roku skompletował wejście na 169 nazwanych szczytów w Głównej Grani Tatr Wysokich, rok później dokonał samotnego przejścia non-stop całej grani, stając na wszystkich szczytach i przełęczach, co zajęło mu 57 godzin czystego wspinania.

W 2018 roku zakończył realizację przejścia wszystkimi graniami Tatr Wysokich, a w 2019 roku skompletował wejścia na 928 szczytów Tatr Wysokich, nazwanych w przewodnikach Witolda H. Paryskiego, Arno Puškáša i Ivana Bohuša.

Jednym z jego hobby jest tatrzańska fotografia topograficzna. W 2019 roku z żoną i 9-letnim synek Antkiem zdobyli Wielką Koronę Tatr. Występował i pomagał w realizacji wielu projektów filmowych, współpracował z takimi reżyserami, jak Marcin Koszałka, Marcin Wrona, Krzysztof Lang, Michał Marczak, Urszula Antoniak i Marcin Polar.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.