Stanisław Lem - pisarz, myśliciel, futurolog
Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.
Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników.
Opowieści Cyberiady to oryginalny stop baśni, fantastyki, materii "naukowo-technologicznej" i powiastka filozoficznego. Świat przedstawiony przez Stanisława Lema zamieszkują istoty nie będące produktem natury i jej swoistych prawideł, lecz projektowania i doskonałego konstruktorstwa. Ludzie są dla robotów stworami budzący grozę. W miejsce biologicznego rozrodu zjawia się inżynieria, której mistrzami są dwaj bohaterowie książki: wiecznie rywalizujący ze sobą Trurl i Klapaucjusz. Wyczyny konstruktorów prowadzą do niezwykle zabawnych zdarzeń, jednak z ich fantastycznych przygód można wysnuć szczególnie poważne wnioski.
Nowa edycja popularnej książki Stanisława Lema, którą autor uważa za swój prywatny wkład w poetykę literatury science fiction. Nikt bowiem nie skrzyżował w taki sposób przyszłościowej fantastyki z baśnią i filozoficzną powiastką, nikt nie sporządził takiego stopu materii „naukowo-technicznej" z baśniowym sztafażem przedstawionego świata. Cyberiada - zabawny melanż tradycyjnej baśni i literatury science fiction z konstruktorami w roli czarowników i cudami, które są tam tylko ponadprzeciętnie rozwiniętą inżynierską sprawnością - stanowi swego typu przestrogę przed brakiem umiaru, etyki i zbytnią wiarą we wszechmoc inżynierii.
świeże wydanie sławnego dzieła Stanisława Lema to także nowa okładka – zaprojektował ją jeden z najistotniej lubianych grafików młodego pokolenia Przemysław Dębowski.
Cyberiada – cykl opowiadań Stanisława Lema osadzonych w świecie robotów, z głównymi bohaterami Trurlem i Klapaucjuszem. Po raz pierwszy wydany pod tym tytułem nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1965.
Najstarsze opowiadania z procesu ukazały się w zbiorze Bajki robotów w 1964, ostatnie – Powtórka – w zbiorze pod tym samym tytułem w 1979.
Z powodu podobieństwa obu zbiorów (świat, tematyka), Cyberiada jest przeważnie łączona z Bajkami robotów.