Geometria wykreślna w zadaniach ma na celu pobudzenie i rozwinięcie wyobraźni przestrzennej, a także naukę rozwiązywania zadań metodą wykreślną. Przyjęta poprzez Autora struktura Geometrii wykreślnej w zadaniach jest korzystna z dydaktycznego punktu widzenia, na pewno jednak nie jest jedyną osiągalną.
Geometria wykreślna w zadaniach składa się z czterech rozdziałów, z których każdy poświęcono innej metodzie odwzorowania. Rozdział pierwszy poświęcono rzutom Monge'a, drugi - rzutowi cechowanemu, trzeci - aksonometrii, a czwarty - perspektywie użytkowanej.
Rzuty Monge'a są podstawowym systemem odwzorowania używanym w projektach technologicznych, znajomość rzutu cechowanego jest konieczna do prac na podkładach geodezyjnych, aksonometria często służy do zobrazowania detalu, a perspektywa - do wizualizacji projektów.
Zadania w każdej grupie tematycznej Geometrii wykreślnej posiadają przeróżną skalę trudności, począwszy od nieskomplikowanych, aż do skomplikowanych. Zostały tak ułożone, by przybliżyć geometrię wykreślną do potrzeb praktyki inżynierskiej, bez sztucznego ich utrudniania.
W zadaniach wymagających precyzji odwzorowania na kartce rysunkowej wprowadzono pomocną siatkę modularną. Każdy z rozwiązanych przykładów został zilustrowany rozłożonymi na poszczególne sekwencje rysunkami opisującymi kolejne kroki.
Taki układ Geometrii wykreślnej w zadaniach pozwala na czytelne wyodrębnienie poszczególnych etapów oraz kolejności postępowania podczas realizacji zadania. Rysunki, wraz z częścią opisową, pogrupowano na sąsiednich stronach, co powinno znacznie ułatwić czytelnikowi odbiór całości podręcznika.
Matematyczny język związany z geometrią został uproszczony do pojęć potocznych w celu poprawy krystaliczności i zrozumienia opisu do zadań. W dodatku oznaczenia w tekście komponentów geometrycznych, takich jak punkty, proste czy płaszczyzny zostały ponadto wytłuszczone.
Geometria wykreślna jest nauką o odwzorowaniach, a także wzajemnych relacjach komponentów przestrzennych na płaszczyźnie dwuwymiarowej. Geometria wykreślna to nauka, której poznanie i zrozumienie jest potrzebne każdemu przyszłemu inżynierowi do świadomej kreacji przestrzeni poprzez tworzenie zapisu projektów oraz umiejętności ich jednoznacznego odczytywania.
Niniejszy podręcznik do geometrii wykreślnej to zbiór zadań wraz z przykładowymi rozwiązaniami z zakresu wybranych tematów geometrii wykreślnej dotyczących wieloboków, a także wielościanów. Jedyne odstępstwo stanowią zadania rzutu cechowanego, w których pojawiają się komponenty krzywych.