Menu

Złota moneta - Krugerrand 1 uncja złota - Goldenmark

Cechy produktu
  • Producent Rand Refinery 
Opis

Nasza idea W Goldenmark wierzymy, iż warto poszukiwać tego, co trwałe i nieulotne. W dzisiejszych czasach, w dobie ciągłej niestabilności, przejściowych mód i zużywania się produktów, wydaje się to być szczególnie ważne.

Dlatego z pasją i zaangażowaniem pomagamy stwarzać oparty na nieprzemijających wartościach posiadajątek i wyjątkowe kolekcje dla przyszłych pokoleń. Nasza idea wartości dla pokoleń to nie tylko materialny majątek dający poczucie bezpieczeństwa i niezależności, ale także swoisty kapitał kulturowy, którym możemy się cieszyć, dzielić z najbliższymi, wzbogacając i wzmacniając międzypokoleniowe więzi.

Krugerrand złota moneta Krugerrand to najpopularniejsza i najbardziej rozpoznawalna moneta bulionowa na świecie. Po raz pierwszy wyemitowana została w 1967 roku poprzez południowoafrykańską Rand Refinery, i była to pierwsza, złota moneta, o charakterze lokacyjnym.

Nazwa Krugerrand posiada podwójną genezę. Pierwszy człon wywodzi się od nazwiska prezydenta niezależnego kraju Burów, Republiki Transwalu - Paula Krugera. W tym właśnie kraju, który w latach 1852-1902 istniał w granicach RPA, odkryto potężne pokłady złota, które znajduje się w czołówce towarów eksportowanych z tego afrykańskiego kraju.

Wizerunek prezydenta jest przedstawiony na dodatek na awersie monety. Druga część nazwy zapożyczona została od nazwy waluty obowiązującej w RPA - rand. Na rewersie znajduje się antylopa springbok - symbol Południowej Afryki.

Oryginalnai efektowna Skocznik antylopi, bo taka jest właściwa nazwa tego zwierzęcia, jest narodowym symbolem RPA. Charakteryzuje się ona umiejętnością wykonywania wysokich (do 4 m) skoków, określanych jako "pronking" (z języka holenderskiego pronken - popisywać się).

W ten sposób skoczniki antylopie demonstrują swoją siłę i sprawność, chcąc przy tym zniechęcić drapieżników do ataku. Krugerrand uwydatnia się specyficznym stopem, który od lat używany jest do jego produkcji.

Czyste złoto z niewielką domieszką miedzi powoduje, iż moneta staje się nieco bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, jak ścieranie czy rysowanie. Dlatego niejednokrotnie natknąć się można na starsze roczniki Krugerrandów (z lat 80.

i 90.), które w dalszym ciągu wyglądają nad wyraz poprawnie. Wartościdla pokoleń Współcześnie moneta Krugerrand znajduje się w czołówce najpopularniejszych złotych monet, takich jak Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy i Australijski Kangur.

Aż do roku 1980 Krugerrandy stanowiły aż 90% światowego rynku złota. W tym roku mennica RPA wprowadziła ponadto do obiegu dopełniające wersje monety w mniejszych gramaturach: 1/2 uncji, 1/4 uncji i 1/10 uncji złota.

W 2017 roku przypadła 50. Rocznica pierwszej emisji południowoafrykańskich monet. Z tej okazji Rand Refinery wyemitował specjalną jubileuszową wersję złotej monety "50. Rocznica Krugerranda" w nakładzie do 100 000 egzemplarzy i metalicznego Krugerranda w wersji premium o wadze 1 uncji w nakładzie miliona.

Uwaga: o ile w opisie produktu nie został określony jeden mocny rok wybicia, to wysyłane są monety z losowych roczników.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.