Menu

Jaremianka. Biografia - Dauksza Agnieszka - książka

Cechy produktu

  • ISBN 9788324058174 

Opis

Finalista Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz 2020Finalista Nagrody Literackiej Nike 2020Maria Jarema. Ona o sobie za każdym razem: Jarema. O niej głównie mówią: Jaremianka. Kobieta awangarda. Emancypantka, zaangażowana aktywistka i zapalona pracoholiczka niekwestionowany autorytet.

Znajdowała się w centrum życia kulturalno-towarzyskiego międzywojnia i lat powojennych, zawierała znajomości, które przetrwały lata, wiązała się z ciekawymi mężczyznami i to ona decydowała, kiedy przekuć te związki w trwałe przyjaźnie.Jedna z najzdolniejszych i najmocniej charyzmatycznych artystek XX wieku.

Malarka, rzeźbiarka, graficzka, projektantka kostiumów teatralnych, lalek i pomników. Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, aby wymyślić sztukę na nowo. Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor.Ukochana żona Kornela Filipowicza, matka Aleksandra, siostra bliźniaczka Nuny, uwielbiana przyjaciółka m.in.

Różewiczów, Sternów, Przybosiów. W ich wspomnieniach jawi się jako wcielenie ruchu, zmienna, olśniewająca postać, która pozostawiała po sobie wrażenie niedosytu. Gdy poznała diagnozę swej choroby, pracowała w zapamiętaniu, by namalować każdy kolejny obraz aczkolwiek jeszcze jeden.

Jej prace wciąż zdumiewają nowatorstwem pomysłów, inspirują i prowokują. Nie umarła twierdzili zgodnie jej bliscy. Zatem jak rozumieć wydarzenia z 1958 roku? I jak czytać pozostałe ślady? Gdzie jest Maria?() Za stolikiem siedzi Maria i patrzy na mnie.

Jej twarz wydaje się nieruchoma, lecz to złudzenie, bo każde, nawet najdrobniejsze drgnienie, minimalne pochylenie głowy, prawie niewidoczny skręt szyi, rozchylenie warg, mrugnięcie powiek, sprawia, iż Maria nie przestaje byś sobą, bezustannie się zmienia.

() Ta zmienność, a równocześnie tożsamość jest właśnie życiem. Daje poczucie trwałości naszego istnienia i wieczności naszych uczuć. Kornel Filipowicz, FizjologiaAgnieszka Dauksza laureatka Nagrody Newsweeka im.

Teresy Torańskiej za najkorzystniejszą książkę 2017 roku (Klub Auschwitz i inne kluby). Finalistka Nagrody Naukowej Polityki (2018). Autorka książek Kobiety na drodze. Doświadczenie emancypacji, Afektywny modernizm.

Doktor literaturoznawstwa, pracuje na Wydziale Polonistyki UJ

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.