Menu

Moje wspomnienia Tom II (opr. miękka)

Cechy produktu
  • ISBN 9788301209025 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Jecheskiel Kotik 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe PWN 
  • Ilość stron 224 
  • Rok wydania 2020 
Opis

Zachęcony sukcesem pierwszego tomu Wspomnień Jecheskiel Kotik ekspresowo opublikował ich drugą część, zabierając czytelników w dalszą podróż po miastach i miasteczkach XIX-wiecznej strefy osiedlenia. Tym razem jednak nie jest to podróż sielankowa i sentymentalna.

Wręcz przeciwnie – drugi tom jest przepełniony smutkiem, pesymizmem i silnym poczuciem życiowej klęski. Kotik opisuje w nim koleje swego losu: wędrówki w poszukiwaniu godnego zajęcia i związane z tym niepowodzenia.

Historyczna wiarygodność i precyzyjność jego przedstawień jest w tomie drugim pokaźniejsza aniżeli w pierwszym, co czyni ze Wspomnień Kotika jedyny w swym rodzaju dokument historyczny. Moje Wspomnienia można z pewnością uznać za jeden z ciekawszych przykładów literatury wspomnieniowej pisanej w języku jidysz.

Jecheskiel Kotik opisuje swój rodzinny dom, dzieciństwo i młodość. Miasto Kamieniec Litewski, w którym się wychował, zamieszkane przez barwne postacie klanu Kotików, stanowi kanwę wspomnień i oś chronologiczną, wokół której rozwija się fabuła.

Historia rodzinna jest jednak tylko pretekstem do opowieści o zachowanych w pamięci Kotika ludziach, do oddania miasteczkowego kolorytu. Autor opisuje nie tylko ważne historycznie wydarzenia, takie jak dekrety cara Mikołaja I czy polskie powstania, ale porusza także podstawowe kwestie dotyczące życia Żydów w Europie Wschodniej w okresie postępowym: zmianę ze społeczeństwa stanowego na społeczeństwo wczesnokapitalistyczne, społeczne i kulturowe wielki o istotę i zarys żydowskiego życia toczące się pomiędzy chasydami, misnagdami i maskilami.

W Kamieńcu jak w soczewce skupiły się niemal wszystkie procesy zmieniające żydowskie życie, przebiegające podobnie w setkach innych miast i miasteczek w całej Europie Wschodniej. To wszystko czyni ze wspomnień Kotika autentyczny historyczny dokument o pierwszorzędnym znaczeniu.

Dokument ten jest także wyjątkowym źródłem wiedzy o historii Żydów i innych grup społecznych w XIX-wiecznej strefie osiedlenia.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.