Menu

przekrój przez wszechświat (opr. miękka)

Cechy produktu
  • ISBN 9788378866060 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Łukasz Lamża 
  • Wydawnictwo Copernicus Center Press 
  • Ilość stron 232 
  • Rok wydania 2021 
Opis

Jak wygląda świat z perspektywy mrówki, pojedynczego atomu albo galaktyki? Czy życie mgławicy przypomina życie kontynentu, to zaś życie cząsteczki białka? A może obserwowalny Wszechświat jest tylko maleńkim pyłkiem, a w każdym atomie kryją się nieskończone kosmosy tętniące życiem? Bogato ilustrowana książka prowadzi Czytelnika krok po kroku poprzez skale przestrzenne Wszechświata: od najpotężniejszych struktur kosmicznych, poprzez świat galaktyk, gwiazd, planet, skał, roślin, mrówek, bakterii, struktur komórkowych, związków chemicznych i atomów, aż po pojedyncze cząstki elementarne.

Kolejne rozdziały opisują fascynujący świat śpiewów ziemskiej magnetosfery, sporych kosmicznych eksplozji i mikroskopijnych soczewek mrówczego oka, a towarzyszący tym opisom komentarz dotyka takich kwestii, jak miejsce człowieka we Wszechświecie, istota nauki i granice naszego poznania i piękno, jedność i harmonia Natury we wszystkich jej skalach.

Błyskawiczny rozwój naszej wiedzy o świecie i XX-wieczna fascynacja Kosmosem i fizyką kwantową spowodowały, że w reakcji na słowo „Wszechświat” nasza myśl kieruje się z reguły ku granicom naszego poznania, czyli rzeczom najmniejszym i największym.

Próba zrozumienia świata na podstawie wiedzy o cząstkach elementarnych i Wielkim Wybuchu przypomina jednak próbę zrozumienia książki na podstawie wiedzy o alfabecie języka, w którym ją napisano, i drukarni, w której została wydana.

Książka ta ma za zadanie przybliżyć Czytelnikom nie tylko świat rzeczy najmniejszych i największych,w głównej mierze niezwykłe piękno i bogactwo Natury w skalach pośrednich. Dopiero po zaprzyjaźnieniu się z całym światem możemy podjąć się próby jego zrozumienia.

/Fragment książki/ Łukasz Lamża – doktor filozofii, specjalizujący się w filozofii przyrody. Zajmuje się kosmologią i astrofizyką, filozoficznymi aspektami tych dyscyplin i ich powiązaniami z pozostałymi gałęziami nauki.

Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Tytuł Przekrój przez wszechświat. Od galaktyk po cząstki elementarne, z krótkim przystankiem na oku mrówki wyd. 2 Autor Łukasz Lamża Wydawnictwo Copernicus Center Press EAN 9788378866060 ISBN 9788378866060 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia liczba stron 232 Format 14x21.5x2.7 cm Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 2

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.