Menu

Pypcie na języku - Jeśli zamówisz do 14:00, wyślemy tego samego dnia. (opr. twarda)

Cechy produktu
  • ISBN 9788326825521 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Michał Rusinek 
  • Wydawnictwo Agora 
  • Ilość stron 208 
  • Rok wydania 2017 
Opis

Polacy nie gęsi, swój język mają. Ale jakże niejednokrotnie go kalają. Trudno się dziwić, język po pierwsze jest żywy, po drugie - nasz akuratnie - jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Nie mówiąc o ortografii, sama nasza gramatyka wy-kań-cza!

"Pypcie na języku" to właśnie zbiór przemyśleń a propo języka polskiego, które opracował Michał Rusinek. W zbiorze znajdują się zabawne anegdoty o lapsusach, pomyłkach, przekręceniach i innych chochlikach, które dopadają nawet najwybitniejszych polonistów.

" - Rozmawiam z Panem Michałem Rusinek? Tak, lecz ja się deklinuję! A, to przepraszam - zadzwonię później! " Nota od wydawcy: pypcie z życia (autora) wzięte. Pypcie kulturalne. Pypcie historyczne i nostalgiczne.

pypcie współczesne. Pypcie wirtualne i komórkowe. Pypcie kulinarne. Pypcie zapożyczone. Pypcie językoznawcze. Pypcie obywatelskie. Powiedzmy to sobie od razu, aby nie było niedomówień i bolesnych rozczarowań: książka ta nie jest monografią dermatologicznych wykwitów, ale zbiorem felietonów poświęconych pewnym zjawiskom językowym.

O istnieniu języka - tego anatomicznego, jak i tego służącego do komunikacji - przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy wyczujemy na jego powierzchni jakiś pypeć, coś, co nas uwiera, boli, drażni, przeszkadza, albo po prostu śmieszy.

Te uczucia, jak widać dość mieszane, posiadają wspólny mianownik: świadomość języka. Świadomość, iż świat składa się nie tylko z rzeczy, ale i ze słów, które nie są owym rzeczom podporządkowane, jako ich znaki, lecz są równouprawnionym materiałem budulcowym.

Dzięki tak rozumianej świadomości świat jest o sporo bogatszy, a przyglądanie się temu, co dzieje się pomiędzy jego słownymi i niesłownymi elementami może dostarczyć nam sporo radości. Także radości poznawczej, bo głęboko wierzę, że ona istnieje.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.