Menu

Śladem zwierząt - Tadeusz Sławek (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788379081455 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Tadeusz Sławek 
  • Wydawnictwo Słowo/obraz/terytoria 
  • Ilość stron 180 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Oto kolejna książka, którą Profesor Tadeusz Sławek pisze „po swemu”: bez tytułów rozdziałów, bez porządkujących „punktów” i „podpunktów”, unikając definiowania i wyrokowania. Daje się prowadzić rozmaitym tekstom: drąży zdania z Brocha i Kafki, z Rilkego i Owena, z Szekspira i Camusa.

Tytuł jego eseju filozoficznego, Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie, wytycza kierunek refleksji. Zamiast „tropienia zwierząt” mowa jest o wędrówce ich „śladami” w poszukiwaniu istoty człowieczeństwa.

Kto jednak szuka odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek, musi najpierw zmierzyć się z myślą o przemijaniu. Książka wskazuje na konieczność poszukiwań „reszty” człowieczeństwa tam, gdzie ludzie funkcjonują „jak maszyny”, a życie staje się „towarem”.

Sławek dowodzi, że tylko poza sferą kultury i cywilizacji, godząc się ze swoją „zwierzęcością”, w którą wpisana jest śmiertelność, możemy żyć i kochać prawdziwie „po ludzku”. Można powiedzieć, iż esej O dochodzeniu do siebie to bajka zwierzęca au rebours.

Każdy powinien sam zmierzyć się z jego kusząco migotliwym, dalekim od jednoznaczności przesłaniem. Trudno, aby nie było ono podatne na przeróżne interpretacje, skoro ambiwalentna jest przeważnie wiodąca fraza książki: „jak zwierzę”.

Wielokrotne zwroty sprawiają, iż zmieniają się wyglądy rzeczy, a słowa nabierają nowych znaczeń. Fragment recenzji prof. Dr hab. Małgorzaty Grzegorzewskiej

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.