Menu

The Dom (opr. twarda)

Cechy produktu
  • ISBN 9788380497313 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Jan Błaszczak 
  • Wydawnictwo Czarne 
  • Ilość stron 248 
  • Rok wydania 2018 
Opis

„Mecenas”, „filantrop”, „magnetyczna osobowość”, „ludzie po prostu do niego lgnęli”. O Stanleyu Tolkinie w Nowym Jorku mówiło się mnóstwo. Polak, który z powodzeniem prowadził kluby The Dom i Stanley’s Bar, gdzie gościła śmietanka nowojorskiej bohemy.

Andy Warhol wyświetlał tam swoje filmy, The Velvet Underground grali swoje pierwsze performatywne koncerty, najwięksi jazzmani wdawali się w światopoglądowe dyskusje, a afroamerykańscy aktywiści planowali równościowe pikiety.

Ale kim tak naprawdę był Tolkin, o którym polskie archiwa uparcie milczą? Jan Błaszczak niczym najlepszy detektyw prowadzi nas nowojorskimi ulicami Lower East Side i próbuje rozwiązać zagadkę Stanleya Tolkina.

W śledztwie pomagają mu bitnikowskie poetki, organizatorzy punkowych koncertów z lat 70., artyści wizualni, międzynarodowej sławy kompozytorzy, księża z nowojorskich parafii, afroamerykańscy pisarze i potomkowie polskich emigrantów.

A opowieść o Tolkinie jest też przewodnikiem po Nowym Jorku ostatniego półwiecza, gdzie od lat słodki zapach marihuany miesza się z rześkim powietrzem znad East River. Po mieście, którego mieszkańcy, jak niegdyś Stanley Tolkin, próbują realizować swój „American dream”.

„Skoro Nowy Jork był sceną dla tylu zjawisk kulturalnych XX wieku, gdzie w tym wszystkim była Polonia? I co jeśli kaowcem, który w bezprecedensowym momencie wpływał na oblicze miasta, był Polak? Jan Błaszczak jest perfekcyjnym, uważnym i wnikliwym miejskim przewodnikiem.

Na każdym rogu jego Lower East Side kryją się ślady jakiejś znacznej historii, a na każdej stronie jego książki jakiś zaskakujący fakt.” Bartek Chaciński

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.