Czytelnicy mieli sporo okazji, by poznać zróżnicowane wątki historii polskiej motoryzacji. Pisano o fabrykach, o samochodach osobowych, ciężarowych, specjalnych, o motocyklach... Ta fascynująca książka dodaje do obrazu rodzimej myśli technologicznej kolejny element.
Autor przedstawia niebanalne, niewiele znane dzieje ciągników rolniczych oraz kombajnów zbożowych skonstruowanych i tworzonych w Polsce w latach 1945–1989. Oprócz szczegółowych opisów mechanizmów działania pojazdów i ich podzepołów, atutem publikacji jest zwrócenie uwagi na losy fabryk i pracujących w nich zdolnych konstruktorów.
tak samo cenne są skategoryzowane oceny oraz wrażenia traktorzystów i kombajnistów korzystających z omawianych maszyn. Publikacja uwzględnia modele ciągników produkowane przez zakłady Ursus, lecz także te, które powstały poza murami tej fabryki (jak mikrociągnik Dzik) czy prototypy (jak pionierski EH4x4).
Część o kombajnach poświęcona jest maszynom stworzonym w płockiej Fabryce sprzętów Żniwnych. Żeby przedstawić warunki, w jakich powstawały omawiane konstrukcje, autor wykracza nieznacznie poza założone ramy czasowe.
Czytelnicy poznają zatem też przedwojenne losy polskich wytwórców traktorów i kombajnów, a także ich perypetie po zmianie ustroju w 1989 r., nie za każdym razem szczęśliwie zakończone.