Menu

Traktory i kombajny PRL-u Jacek Gembara (opr. twarda)

Cechy produktu
  • ISBN 9788377293676 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Jacek Gembara 
  • Wydawnictwo Księży Młyn 
  • Ilość stron 96 
  • Rok wydania 2018 
Opis

Czytelnicy mieli sporo okazji, by poznać zróżnicowane wątki historii polskiej motoryzacji. Pisano o fabrykach, o samochodach osobowych, ciężarowych, specjalnych, o motocyklach... Ta fascynująca książka dodaje do obrazu rodzimej myśli technologicznej kolejny element.

Autor przedstawia niebanalne, niewiele znane dzieje ciągników rolniczych oraz kombajnów zbożowych skonstruowanych i tworzonych w Polsce w latach 1945–1989. Oprócz szczegółowych opisów mechanizmów działania pojazdów i ich podzepołów, atutem publikacji jest zwrócenie uwagi na losy fabryk i pracujących w nich zdolnych konstruktorów.

tak samo cenne są skategoryzowane oceny oraz wrażenia traktorzystów i kombajnistów korzystających z omawianych maszyn. Publikacja uwzględnia modele ciągników produkowane przez zakłady Ursus, lecz także te, które powstały poza murami tej fabryki (jak mikrociągnik Dzik) czy prototypy (jak pionierski EH4x4).

Część o kombajnach poświęcona jest maszynom stworzonym w płockiej Fabryce sprzętów Żniwnych. Żeby przedstawić warunki, w jakich powstawały omawiane konstrukcje, autor wykracza nieznacznie poza założone ramy czasowe.

Czytelnicy poznają zatem też przedwojenne losy polskich wytwórców traktorów i kombajnów, a także ich perypetie po zmianie ustroju w 1989 r., nie za każdym razem szczęśliwie zakończone.

Opinie - 0 opinii + Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.