Menu

Model do sklejania Armata 75mm Field Gun wz.1897 z figurkami

Cechy produktu

  • Producent IBG 

Opis

Model plastikowy do sklejania, wzbogacony o elementy fototrawione i figurki obsługi. Komplet nie posiada kleju i farb.

Armata polowa 75 mm wz. 1897 to armata holowana kal. 75 mm produkcji francuskiej, używana w Wojsku Polskim w okresie międzywojennym, a także w początkowym okresie II wojny światowej. Masa broni w pozycji bojowej wynosiła 1190 kilogramów, przy długości całkowitej (w pozycji bojowej) rzędu 4,5 metra. Donośność maksymalna sięgała ok. 11.200 metrów, przy szybkostrzelności do 12 strzałów na minutę.

Prezentowana armata to wersja sławnej siedemdziesiątki-piątki produkowanej w zakładach Schneidera na zapotrzebowania armii francuskiej, tej samej, która była jedną z głównych armat armii francuskiej w toku obszernej Wojny. Pierwsze działa tego typu dotarły do Wojska Polskiego wraz z Błękitną Armią gen. Hallera, a kolejne otrzymało od Francji na początku lat 20. XX wieku. Kolejne 300 sztuk zakupiono w 1924 roku, a w tym samym roku kolejne egzemplarze pozyskano z Rumunii. Armata polowa 75 mm wz. 1897 w okresie 20-lecia międzywojennego była podstawowym działem wsparcia piechoty, które w głównej mierze było holowano w trakcji konnej. Pewna liczba tych dział w 1937 roku została dopasowana do holowania w trakcji motorowej, przez podmianę kół drewnianych na metalowe z oponami. Jako ciągniki artyleryjskie używano pojazdy C7P albo PZInż. Wz. 34. Przyjmuje się,w chwili rozpoczęcia kampanii wrześniowej w Wojsku Polskim znajdowało się ok. 1370 dział tego typu.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.