Program C-Geo oferowany jest jako C-GEO Edycja 2020 (odpowiednik wersji PRO) standardowo wzbogacony o moduł "Kalibracja rastra", a także o roczny dostęp do aktualizacji poprzez WWW.
C-GEO WindowsC-GEO to specyficzny komplet oprogramowania GEO/CAD/GIS, który przez precyzyjne osadzenie w polskich wymogich prawnych stał się najistotniej uniwersalnym narzędziem pracy nie tylko dla geodetów, lecz też innych branż związanymi z geolokalizacją. Jeżeli zostanie wzięta pod uwagę jego cena i intuicyjność obsługi – jest rzeczywistym konkurentem dla zagranicznego oprogramowania CAD (np. AutoCAD lub Microstation), czego dowodem jest np. Preferowanie C-GEO w trakcie budowy i kontroli autostrad w Polsce (również poprzez marki francuskie, angielskie, niemieckie i portugalskie). Użytkownikami C-GEO są jednocześnie nieznaczne prywatne przedsiębiorstwa geodezyjne w całej Polsce, jak i największe firmy z branż: geodezja i kartografia, budownictwo, drogownictwo, archeologia, kolejnictwo, gospodarka wodna, rolnictwo i leśnictwo, geologia, zakłady przemysłowe (stocznie, browary), przedsiębiorstwa komunalne, jednostki wojskowe, urzędy administracji geodezyjnej, starostwa powiatowe, urzędy marszałkowskie, gminne i miejskie, górnictwo, medycyna, szkolnictwo przeciętne i wyższe.
Podstawowe funkcje programu:- Współpraca z tachimetrami, niwelatorami kodowymi i rejestratorami w przetwarzaniu danych terenowych. Na liście obsługiwanych tachimetrów są wszystkie dostępne w Polsce (np. Geodimetr, Leica, Nikon, Sokkia, Topcon, Pentax, Zeiss i inne). Program odczytujedane z niwelatorów Leica NA, Sprinter, Sokkia SDL, Topcon DL, Trimble DiNi. Specjalnie do pracy z C-GEO został także opracowany program MGEO dla komputera polowego Psion WorkAbout. Pozwala on na realizację wszelkich obliczeń w terenie i rejestrację tachimetrii, niwelacji, przekrojów, itp.
- Rozwiązywanie najważniejszych zadań obliczeniowych spotykanych w geodezji: niwelacja techniczna i skrupulatna, tachimetria, wcięcia (kątowe, liniowe, wstecz, kombinowane, z wyrównaniem, przestrzenne), przecięcia (prostych, okręgów), powierzchnie działek i użytków, podziały działek na zadaną powierzchnię, ciągi poligonowe, domiary, rzutowanie, obliczenia biegunowe, tyczenie biegunowe, transformacje współrzędnych (Helmerta i afiniczna), redukcje odwzorowawcze (65, 2000), analiza przemieszczeń pionowych, rozliczanie użytków w działkach, analiza topologii, regulacja suwnic, dzienniki kątów, boków i kierunków, itp.
- Umożliwienie wykonywania: numerycznych modeli terenu NMT (objętości, przekroje, warstwice, pola powierzchni w przestrzeni, modele 3D – Open GL), przekrojów pionowych (także pojemności robót drogowych), obliczania tras drogowych XYZ (oś trasy i punkty uzupełniające, kontrola realizacji trasy).
- Przeliczanie (transformacja) współrzędnych pomiędzy różnorodnymi układami - 1965/1992/2000/WGS 84 (geograficzny). Możliwość wprowadzania informacji według różnorodnych standardów (stopnie, dziesiętne, grady). W trakcie transformacji z układu 1965 na 2000 uwzględniane są także korekty globalne dla rozszerzenia precyzji przeliczenia.
- Nieograniczona baza współrzędnych geodezyjnych (z bazą szkiców geodezyjnych), która może być dowolnie kształtowana poprzez użytkownika (np. Dodawanie nowych pól informacyjnych). Na bazie można wykonywać kilkadziesiąt zróżnicowanych operacji przetwarzania informacji (np. Przesiewanie punktów i sortowanie według zadanych kryteriów, renumeracja, wyszukiwanie punktów bliskich, transformacje, zaznaczanie, itp.). Współrzędne mogą być importowane z rozmaitych formatów (tekstowych, GeoInfo, EwMapa, itd.). Baza jest ściśle powiązana z mapą – a więc nowy punkt w bazie trafia także na mapę i odwrotnie. Z punktów w bazie może także być utworzone np. Stanowisko tachimetryczne – czyli zadanie odwrotne do wyznaczenia współrzędnych z obserwacji tachimetrycznych.
- Import/eksport danych CAD/GIS (Microstation, ArcView, AutoCAD, GeoInfo, Ewmapa, MapInfo, GML/XML, InRoads, TANGO, i inne). Dotyczy to mapy (np. Wybranych warstw, określonego fragmentu lub zakresu mapy) jak i samych punktów lub obiektów na mapie (też tylko zaznaczonych zgodnie z jakimś kryterium –np. Wszystkie budynki o funkcji gospodarczej).
- Zintegrowanie mapy numerycznej z bazą współrzędnych i modułami obliczeniowymi. Mapa (treść wektorowa i rastrowa) zgodna jest z instrukcją K1, oraz np. Z GeoInfo. Powstaje równocześnie z bazą współrzędnych i przetwarzaniem informacji w modułach obliczeniowych (np. Przenoszenie na mapę przebiegu obliczonej trasy drogowej lub warstwic interpolowanych w module NMT). Może być zasilana danymi zewnętrznymi (import) lub przekazywana do innych programów CAD w postaci wektorowej (np. DXF,DGN,SHP) albo rastrowej (jako połączenie treści wektorowej i rastrowej).
- wydajne tworzenie większych opracowań mapowych przez funkcje przyspieszające powstawanie mapy (np. Baza nieraz wstawianych tekstów na mapach, zaawansowane edytory obiektów mapowych, szybka zmiana atrybutów rysowanych obiektów i kilkadziesiąt innych opcji). Mapa dodatkowo może być kompletnie transformowana z jednego układu do innego (np. Z lokalnego do 1965 albo z 1965 do 2000).
- Łatwe osadzania na mapie informacji i obrazów z innych programów np. MS Excel (tabele, rysunki) i tak samo proste przenoszenie obrazów z mapy oraz wyników obliczeń z edytora raportów do MS Word. Wbudowany edytor raportów umożliwia między innymi wybieranie do wydruku lub eksportu określonych wyników obliczeń (np. Tylko Tachimetrii, tworzonej w określonym dniu). Drukowanie mapy osiągalne jest według różnorodnych wariantów – całość, obszar ograniczony wyszczególnionym zakresem, sekcją, fragment mapy wstawiony do formularza (np. Mapy znaczącej).
- Skanowanie, edycja (usuwania zbędnej treści, zmiany atrybutów), wpasowania (kalibracji metodami afiniczną albo Helmerta), transformacja (np. Wyszczególnionej grupy rastrów z układu 65 do 2000) i konwersji rastrów (np. Z formatu CIT, GEOTIFF, TIFF+TFW, rastrów EwMapy lub GeoMap itd.).
- Tworzenie i obsługa własnych baz danych SQL powiązanych z obiektami na mapie (funkcje GIS), a także możliwość dołączania zewnętrznych baz (MS Access albo inne). Baza danych może być powiązana np. Z działkami na mapie, co umożliwia założenie ewidencji gruntów. Na dodatek, dla obiektów znajdujących się w bazie, można kreować zapytania SQL (np. Zaznaczenie obiektów o powierzchni większej niż 1000m2).
- Możliwość dostarczenia dodatkowych modułów narzędziowych: edytory symboli, formularzy i kodów, szablonów mapowych użytkownika, moduł przetwarzania plików rastrowych C-Raster, wczytywania informacji z ARiMR dla celów kontroli zasiewów, itp.
- Zarządzania danymi - eksplorator projektów – funkcja umożliwiająca nietrudny dostęp do baz współrzędnych, map i zadań obliczeniowych, wyszukiwanie map według zróżnicowanych kryteriów, szybki podgląd map, wykonywanie archiwizacji projektów, kontrolowane udostępnianie opracowań mapowych innych członkom zespołu, grupowanie pewnych typów projektów w foldery (np. Wszystkie opracowania realizacyjne), wyszukiwanie punktów znajdujących się w jakichkolwiek projektach już opracowanych (według zadanych kryteriów – np. Sekcja, numer punktu), itd.