WYOBRAŹ SOBIE JAK TA przepiękna REPLIKA UDEKORUJE TWOJE WNĘTRZE.
WYOBRAŹ SOBIE PEŁNE PODZIWU I ZAZDROŚCI MINY TWOICH ZNAJOMYCH.
WYOBRAŹ SOBIE JAKĄ RADOŚĆ MOŻESZ SPRAWIĆ TAKIM PREZENTEM OBDAROWANEJ OSOBIE.
(1122/C)
materiał:
stop cynku i aluminium oraz drewno
Producent: Denix Hiszpania
długość 91 cm
waga: 2,2 kg
To nie jest blaszana zabawka jedynie realistyczna replika, której wagę poczujesz w rękach (waga i rozmiary wzorowane na oryginale).
posiada wyjmowany magazynek oraz pas.
Wersja podstawowa.
Nasze repliki broni palnej wykonane są ze specjalnych stopów, co zapobiega przypasowanie ich do wystrzeliwania jakiejkolwiek amunicji (nasze repliki są pozbawione jakichkolwiek cech broni w rozumieniu ustawy o broni i amunicji). Nie jest to broń prawdziwa pozbawiona cech użytkowych w rozumieniu ustawy o broni i amunicji, gdzie cykl pozbawiania cech użytkowych jest bardzo rygorystycznie regulowany prawem (specjalne zakłady rusznikarskie itp.). Nasze repliki nie stanowią broni lub jej przeróbek i jako repliki mogą być kupowane bez zezwoleń. Repliki broni palnej w naszym sklepie stanowią wyłącznie artykuły dekoratywne.
Poniżej kilka danych technologicznych oryginału:
"US Army Carbine Caliber.30 M1 – amerykański karabinek samopowtarzalny z okresu II wojny światowej.
Historia konstrukcji
Po przyjęciu do uzbrojenia w drugiej połowie lat 30. XX wieku karabinu samopowtarzalnego M1 Garanda pojawił się problem uzbrojenia żołnierzy oddziałów pomocniczych. Nowy karabin, pokaźnie cięższy niż stary Springfield M1903, niezbyt nadawał się jako uzbrojenie pomocnicze. Rozwiązaniem nie było uzbrojenie tych żołnierzy w pistolety (zbyt znikomy zasięg, konieczność energicznego treningu strzeleckiego) czy pistolety maszynowe (obszerna masa). W roku 1940 ogłoszono konkurs na nową broń określaną w wytycznych "lekkim karabinem". Nowa broń przy masie nie większej aniżeli 2,5 kg miała mieć zasięg efektywny 300 m i być zasilana z wymiennych magazynków (5, 10, 50 nabojów). Wymagano broni automatyczno-samopowtarzalnej.
Do nowej broni opracowano nowy nabój Cartrige, Carbine, Caliber.30, M1 (7,62 x 33 mm), ponieważ standardowy nabój karabinowy 7,62 x 63 mm (30-06) był zbyt silny.
oczekiwania rozesłano do 25 biur konstrukcyjnych. Odpowiedziało siedem (sześć związanych z firmami zbrojeniowymi i jeden projektant). Próby miały się zacząć 1 lutego 1941 r., ale przesunięto je na 1 maja (kłopoty z nową amunicją). W wyniku prób uznano, że żadna z przedstawionych konstrukcji nie spełniła wymagań. Postanowiono więc powtórzyć konkurs. Świeże wymagania mówiły już o broni samopowtarzalnej (bez możliwości strzelania seriami). Zrezygnowano także z magazynka 50-nabojowego. Do konkursu dopuszczono tym razem wszystkich chętnych.
Próby odbyły się we wrześniu 1941. Nowym uczestnikiem konkursu były zakłady Winchester Repeating Arms Company i to właśnie kompozycja tych zakładów została przyjęta do uzbrojenia jako "US Army Carbine Caliber.30 M1". Natychmiast rozpoczęto produkcję nowego karabinka (pierwsze zamówienie na 350 000 sztuk). Ponieważ zakłady Winchestera były już mocno obciążone produkcją, 25 marca 1942 rząd amerykański wykupił od Winchester Repeating Arms Company prawa patentowe i zlecił produkcje kilku innym producentom (było 10 głównych producentów plus dużo firm dostarczających śladowe podzespoły). Skala produkcji była tak szeroka, że do końca wojny produkowano ponad 6 000 000 sztuk karabinka M1.
Karabinek M1 w założeniu miał być bronią oddziałów tyłowych, załóg pojazdów pancernych, młodszych oficerów. Jednak jego praktyczność sprawiła, iż pod koniec wojny było w niego uzbrojonych prawie 40% amerykańskich żołnierzy. Wyjątkowo walczących tam, gdzie długi i ciężki karabin M1 Garanda zbyt krępował ruchy. Po wojnie karabinek M1 pozostawał na uzbrojeniu do końca lat 60. Po wojnie wymieniono także bezpieczniki (wprowadzono bezpiecznik obrotowy zamiast przepychanego). Broń dopasowano także do mocowania bagnetu M4.
Poza amerykańskimi siłami zbrojnymi karabinek M1 znajdował się na uzbrojeniu armii francuskiej i izraelskiej. Po II wojnie światowej był wykorzystywany w czasie wojny koreańskiej.
Wersje
* M1 stworzona w największych ilościach wersja z kolbą stałą.
* M1A1 była to opracowana w 1942 roku dla spadochroniarzy wersja wyposażona w składaną na bok kolbę.
* M1A2 była wersją zaopatrzoną w nowy celownik krzywiznowy, opracowaną na przełomie lat 1944/45. Ponieważ nowy celownik podczas modernizacji zamontowano na wszystkich starych M1, z oznaczenia M1A2 zrezygnowano.
* M1A3 to wersja z 1945 roku, z kolbą składaną pod spód broni. Wytworzono tylko linię próbną.
* M1A4 była wersją ze skróconą lufą i kolbą składaną przez wsunięcie w prowadnice po bokach broni. Karabinek zaprojektowany dla żołnierzy oddziałów specjalnych prawdopodobnie nie był produkowany.
* M2 powstał pod koniec drugiej wojny światowej. Był bronią samoczynno-samopowtarzalną. Od M1 odróżniał się przerzutowym przełącznikiem typów ognia (stworzono zestawy M17 umożliwiające przebudowę karabinka M1 na M2). Wraz z nowym karabinkiem pojawił się magazynek trzydziestonabojowy. Ponieważ w trakcie eksploatacji karabinków M2 okazało się, iż łoże przejęte z M1 pęka, wprowadzono nowe – usztywnione.
* M3 to powstała przez przebudowę karabinków M2 wersja z celownikiem noktowizyjnym. Była wyposażona w celownik M2 Sniperscope, a na lufie mocowano tłumik płomieni.
Opis konstrukcji
Karabinek M1 był jednostkową bronią samopowtarzalną (M2 automatyczno-samopowtarzalną). Zasada działania oparta o użycie energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy (gazy pobierane przez otwór umieszczony zaraz za komorą nabojową). Zamek ryglowany poprzez obrót. Mechanizm spustowy jedynie do ognia pojedynczego (wersja M2 z przełącznikiem rodzaju ognia pozwala nała strzelanie seriami). Zasilanie z magazynków o obszerności 15 naboi. Przyrządy celownicze składały się początkowo z muszki i celownika przerzutowego (nastawy 150 i 300 jardów), później użyto celownik krzywiznowy T21 (nastawy 100, 200, 250, 300 jardów)"1.
1-Karabinek M1 [online]. Wikipedia: wolna encyklopedia, 2011-03-25 10:53Z [dostęp: 2011-04-14 18:55Z]. Przystępny w Internecie:http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Karabinek_M1&oldid=25833605