Wentylator kominkowy VENTS KAM 150 ECO MAX fi150
użycie
Wentylatory kominkowe asygnowane są do mechanicznego rozprowadzenia ciepłego powietrza jakie powstaje podczas palenia w kominku. Taki system jest użytkowany do ogrzewania pomieszczeń domów gdzie mieszka się okresowo,dodatkowo jako uzupełniające źródło ogrzewania, które pozwala ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu w okresie zimowym. Wentylator kominkowy i prawidłowo zaprojektowany system rozprowadzania ciepłego powietrza pozwala racjonalnie podzielić liczba ciepłego powietrza jakie trafia do poszczególnych pomieszczeń.
kompozycja
obudowa wentylatora stworzona jest ze stali ocynkowanej z izolacją termiczną i akustyczną z niepalnej wełny mineralnej. Pokrywa w części wirnika elektrycznego wyposażona jest w perforację, która gwarantuje cyrkulację powietrza i chłodzenie silnika wentylatora. Wentylator zaopatrzony jest w termostat za pomocą którego można ustawiać wartość temperatury przy której wentylator będzie się włączał i wyłączał. Włączenie się wentylatora może odbywać się przy temp. Od 0ºC do 90ºC w zależności od temperatury powietrza, która panuje w komorze grzewczej osłony kominka.
Silnik
W wentylatorach stosuje się jednofazowe silniki 230 V/50 Hz. Klasa izolacji – F. Silnik ma wbudowane zabezpieczenie z automatycznym restartem uniemożliwiające jego przegrzaniu. Silnik elektryczny jest wyłączony ze strumienia powietrza transportowanego (ciepłego) i wyekwipowany w wirnik z zagiętymi łopatkami do przodu. Zastosowanie w silnikach łożysk kulowych wydłuża znacząco okres eksploatacji wentylatora. Dla osiągnięcia stosownych parametrów i bezpiecznej pracy wentylatora podczas cyklu montażu każda turbina przechodzi dynamiczne wyważanie.
- Wentylator kolekcji KAM ECO MAX jest zaopatrzony w silnik o rozszerzonej mocy z wirnikiem zewnętrznym.
Regulacja prędkości
dostosowywanie wydajności może odbywać się w sposób płynny (regulator tyrystorowy - brak w zestawie) jak na dodatek skokowy (regulator transformatorowy - brak w komplecie). Wentylatory mogą być podłączone po parę jednostek do jednego sterownika pod warunkiem,przystępna moc i roboczy prąd nie będą przewyższać nominalnych parametrów regulatora. Należy jednak pamiętać by po wyłączeniu wentylatora przez termostat, ponowny rozruch wentylatora odbywał się przy pełnej prędkości obrotowej, a dopiero po osiągnięciu pełnej wydajności można ponownie regulować jego skuteczność.
Montaż
możliwy jest montaż pod dowolnym kątem względem osi wentylatora. Wentylator należy przymocować bezpośrednio do podłoża, ściany albo sufitu w taki sposób, żeby otwory wentylacyjne znajdujące się na obudowie nie były zasłonięte. Miejsce montażu wentylatora powinno być w linii prostej nad komorą kominkową tak, aby ciepłe powietrze mogło luźno podciągać się do góry do znajdującego się w wentylatorze termostatu. Podłączenie elektryczne i instalacja powinny być produkowane zgodnie z instrukcją i schematem elektrycznym znajdującym się w DTR.