Chcesz rozszerzyć poziom witaminy B12? Spróbuj małży. Ci potrzeba więcej niacyny? Jedz indyka. Odczuwasz brak wapnia? Postaw na świeże warzywa. Prawda, że proste? Okazuje się, iż witaminy i minerały możemy dostarczyć organizmowi w optymalnej ilości bez konieczności sięgania po tabletki. Starczy tylko stosować odpowiednią dietę i zasady zdrowego odżywiania. Będzie to nie tylko zdrowsze, lecz i tańsze. Na leki i suplementy każdego roku przeznaczamy krocie. Dlatego sięgając po naturalne substancje odżywcze, korzystnie wpłyniemy zarówno na nasze zdrowie, jak i domowy budżet. Dzięki tej książce dowiesz się, które produkty spożywcze dostarczą ci największej ilości witamin, minerałów, naturalnych probiotyków i prebiotyków. Zrozumiesz także ich wpływ na swoje zdrowie i nauczysz się optymalnie dawkować ze względu na wiek albo płeć.
Witaminy w jedzeniu - zobacz, jakie to prosteKsiążka ma wyjątkowo klarowny układ - została podzielona na ponad 40 sekcji. Każda z nich poświęcona jest innej naturalnej substancji odżywczej. Bez trudu można więc odszukać wszystkie niezbędne informacje. W każdej części znajduje się charakterystyka danej witaminy lub minerału, opis jej korzyści zdrowotnych i wpływu na organizm, a także niektóre środki ostrożności i ostrzeżenia. Oprócz tego przekazane są zalecenia dotyczące optymalnego dawkowania dla poszczególnych grup wiekowych i płci. Dochodzi do tego obfita lista produktów spożywczych, w których można znaleźć poszczególne naturalne substancje odżywcze. Zwieńczeniem każdej części są przepisy na smaczne potrawy. Pomagają one skorzystać ze wszelkich dobrodziejstw witamin i minerałów w naturalny sposób.
Zdrowe odżywianie nie oznacza wyrzeczeńSłowo,,witaminy" wywodzi się od vital amines, czyli,,potrzebne do życia". I faktycznie mają one olbrzymi wpływ na dobre funkcjonowanie organizmu i jego odporność. Większość naturalnych produktów żywnościowych jest pełna witamin i minerałów. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Na przykład porcja jagód, groszku cukrowego i zieleniny zagwarantuje wystarczającą ilość witaminy C, kwasu foliowego i potasu, żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie przeciętnego dorosłego w prawie stu procentach. Kapusta kiszona i kefir zawierają naturalne probiotyki, a produkty pełnoziarniste są pełne błonnika i prebiotyków, które odżywiają florę jelitową. Z kolei witaminy z grupy B zwiększają poziom wewnętrznej energii, a ryby zawierają ograniczające stany zapalne kwasy omega-3. Mając wiedzę na temat naturalnych substancji odżywczych występujących w jedzeniu, można skomponować odpowiednią dietę. Dietę, która smacznie i wydajnie rozszerzy wytrzymałość, doda energii i polikwiduje niemało chorób.